( Swedish, 1914 - 1998 )
Skrivbord för JOC Vetlanda
jacaranda
28.74 in. (73.00 cm.) (height) by 78.74 in. (200.00 cm.) (width)
Slitage, solblekt. Nyckel till lås saknas. CITES-Intyg är bifogat.
Provenance:
Enligt uppgift inköpt på 1970-talet.
Skrivbordsstol
Krysset 1952
Grande Table Basse En Teck 1965
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )